Karadağ’da Ülke Profili?

Dünya’nın en genç cumhuriyetlerinden biri olan Karadag, cografi olarak Avrupa’nın merkezinde Adriyatik denizine bakan ve Hırvatistan, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Sırbistan ve Kosova ile komsu konumdadır. Akdeniz havasının hakim oldugu Karadag, denizden komsu oldugu Italya’nın kültürel esintilerini tasımaktadır.

Coğrafi Konum Ve Avantajlar

Bar, Budva, Tivat ve HercegNovi 4 büyük sahil sehridir ve her biri dogal güzellikleri ile öne çıkmaktadır. Denizden iç taraflara gidildikçe karsılasılan yemyesil ve yüksek dagların tepeleri karla kaplıdır. Yılın 12 ayı aynı dönemde hem denize girmek hem kayak tatili yapmanın mümkün oldugu ender cografyalardan biridir. Montenegro

Sahil seridin irili ufaklı koylara ve bembeyaz ince kumlarla kaplı uzun sahillere sahiptir.

Istanbul’a sadece 1,5 saat mesafede yer alan Avrupan’nın incisi Karadag’a Podgorica ve Tivat Havalimanları üzerinden ulasılabildigi gibi Dubrovnik Havalimanı üzerinden de ulasmak çok pratiktir. THY, Air-Montenegro ve CroatiaAir karsılıklı uçusları ile kolayca ulasılabilen Karadag’dan karayolu, demir yolu ya da havayolu ile istediginiz Avrupa ülkesine ulasmak oldukça kolay.

650.000 nüfusu ile trafik gürültüsünden uzak sakin bir Akdeniz ülkesi olan Karadag, Akdeniz ikliminin yanı sıra Karasal iklimi de yasayan bir bölgedir. Yılın 12 ayı karlı olan Kolasin bölgesi Avrupa’nın en iyi 10 kayak merkezi içinde yer almaktadır. Adriyatik

Kıyısından Italya ile komsu olan Karadag’da yasanan Italyan esintileri mutfak alıskanlıklarında kendisini hissettirmektedir. Halkın %20 sinin Müslüman olması sebebiyle Türk insanına klasik bir Avrupa ülkesinden daha yakın bir kültüre sahiptir. Ekolojik bir ülke olan Karadag’da her çesit beslenme tipine uygun yiyecek çesitlerini bulmak oldukça kolay ve ucuzdur. Aynı zamanda bir Balkan ülkesi olması dolayısıyla Türk mutfagından da esintiler tasımaktadır.

Karadag yerel halkı saglıklı yasam ve spor konusuna oldukça önem vermektedir. Bu sebeple sosyal alanlar, parklar, bahçeler ve plajlar özellikle buna göre organize ediliyor. Neredeyse ülkeyi boydan boya saracak sahil yürüyüs ve kosu yolları olduça konforludur. Turizm geliri ülke için çok önemlidir. Bu sebeple güvenlik özellikle kadınların güvenligine çok dikkat ediliyor.

Günün her saati her kesimden insan rahatlıkla dısarıda vakit geçirebilir ve bu güvenlik unsurları sebebiyle turizm anlamında da bir çok ülke tarafından birinci sırada tercih ediliyor.

Genel olarak yasamın sakin aktıgı bir Akdeniz ülkesi olan Karadag çocuk yetistirmek için Avrupa ülkeleri içinde en iyi tercihlerden birisi olacaktır. Ülkede devlet okullarının yanı sıra özel okullarda mevcuttur. Avrupa’da üniversite okumak isteyen gençler için biri devlet digeri vakıf statüsünde olan 2 üniversite bulunmaktadır. Karadag’ın resmi dili Güney Slav dilleri ailesine ait Karadagca’dır. Ancak ülkede Ingilizcede yaygın olarak kullanılmaktadır. Karadag para birimi Euro’dur.

 

Yatırım

Avrupa Birligine yakın zamanda girecek olan ülkeler içinde yer alan Karadag oturma izni almak ve yatırım yapmak için en avantajlı Avrupa ülkesi konumundadır. Türk vatandaşları, iki ülke arasında imzalanan vize muafiyeti anlaşması çerçevesinde, Karadag’a yapacakları seyahatlerde, son 180 gün içerisinde kalış süresi toplam 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır. Şirket kurma maliyetleri oldukça düşük olmasının yanı sıra konut edinerek de oturma izni sahibi olunabilir. 5 yıl içinde Avrupa Birligi üyesi olması beklenen Karadağ’da oturma izni olan kişiler bütün Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkına da sahip oluyor. Oturma izinlerini vatandaşlığa dönüstürmek için 5 yıl boyunca ülkedeki oturum izinlerinin devam etmesi gerekiyor. 5. Yılı tamamlayan kisiler süresiz oturum hakkı aldıktan sonra dilerlerse vatandaşlık için basvuru yapabiliyor. Montenegro da bir çok inşaat projesi başlamış durumdadır. Türk inşaat firmaları Montenegro’da ciddi yatırımlar yapmaktadır

Karadağ Vatandaşlığı Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Karadağ her yıl 240’tan fazla güneşli güne sahiptir. Coğrafi konum, deniz ve dağlar Karadağ’da çok çeşitli bir iklim yaratmaktadır. Ortalama yaz sıcaklığı 27C, orta kış sıcaklığı ise 16C’dir.

Mart 2002 itibariyle, Karadağ’da tek yasal para birimi Euro’dur.

Resmi dil Karadağca olarak belirtilmiştir.

Evet, Karadağ’da seyahat etmek güvenlidir. Karadağ’ın yüzölçümü 13 812 km2’dir. Ana Yollar iyi durumdadır ve ziyaretçiler araba, taksi, otobüs, tren veya tekne ile seyahat edebilirler. Taksiler havaalanında ve şehirlerin her yerinde mevcuttur.

Karadağ’ın nüfusu yaklaşık 625.000 kişidir.

Evet, sürücü yabancı bir ehliyet kullanabilir. Sürücüler geçerli bir ehliyet taşımalıdır ve pasaport veya kimlik bulundurmaları tavsiye edilir.

Karadağ’daki yabancı yatırımcılar, yasalar tarafından vatandaşlarla eşit muamele görmektedir. Önemli bir kanunlar bütünü yabancı yatırımcıları korumaktadır. Yatırım için AB yasal çerçevesine göre yeniden düzenlenen Yabancı Yatırım Kanunu kapsamında, yabancı yatırımcılar aynı yasal statüye sahiptir ve yerel yatırımcılarla aynı hak ve yükümlülüklere sahiptir.

Karadağ’da iki havalimanı bulunmaktadır. Orta kesimdeki en büyük havaalanı Podgorica’dır ve Tivat havaalanı kıyıda yer almaktadır. Hırvatistan sınırının hemen ötesindeki uluslararası Dubrovnik (HR) havaalanı da Karadağ’ın kıyı bölgesini ziyaret edenler için ortak bir erişim noktasıdır.

Evet, Karadağ’a özel jet ile uçabilirsiniz.

48 saat içerisinde
size döneceğiz