Karadağ Oturma İzinleri

Karadağ’ın güneşli plajlardan yemyeşil dağlarda yürüyüşe kadar uzanan güzel doğal ortamı, burayı son derece popüler bir turizm merkezi haline getirmiştir. Bu özellikleri AB üyeliğine hevesli bir hükümet ve iş dünyası yanlısı vergi sistemi ile birleştirdiğinizde, taşınma için cazip bir adaya sahip olursunuz.

Karadağ oturma izni almak, Balkan ülkesine taşınma planınızda önemli ve erken bir adım olacaktır. Karadağ’da daha fazla ekonomik başarının göçle destekleneceğine dair sağlam bir farkındalık vardır, bu nedenle ikamet kazanmak kesinlikle başarılabilir.

Karadağ’da oturum almak nispeten kolaydır ancak tam olarak takip edilmesi gereken birkaç kritik adım vardır. Bu kılavuz sizi süreç boyunca yönlendirecektir.

Karadağ’da Oturma İzni Türleri
 
Karadağ’ın çok basit, kademeli bir vize ve ikamet programı vardır. Her zamanki adımlar şunlardır:
 
Turist vizesi ve vizesiz seyahat: Avustralya, Kanada, AB, İngiltere ve ABD’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkenin vatandaşları Karadağ’a vizesiz girebiliyor ve pasaportları varsa 90 güne kadar kalabiliyorlar. AB vatandaşları Karadağ’a yalnızca resmi kimlik kartıyla girebilir ve 30 güne kadar kalabilirler. Diğer pasaport sahiplerinin 90 güne kadar kalışlara izin veren vizeye başvurmaları gerekecek.
 
Geçici oturma izni (privremeni boravak): 90 günden fazla kalmak için bu izinlerden birine ihtiyacınız vardır. Genellikle bir yıl veya altta yatan koşulları (örneğin çalışma veya eğitim) karşıladığınız sürece dayanırlar. Sonraki bir yıllık dönemler için yenilenebilirler.
 
Daimi ikamet izni (stalni boravak): Bunlar beş yıl sürer ve yenilenebilir. Bu, oy kullanma ve Karadağ pasaportu taşıma dışında Karadağ vatandaşlığının tüm ayrıcalıklarını tanır.
Karadağ vatandaşlığı (drzavljanstvo): Karadağ’da on yıl yaşadıktan sonra tam vatandaşlık için başvurabilirsiniz.

Geçici İkamet Yerine Turist Vizeleri

Karadağ’a taşınmayı düşünen bazı kişiler, neden vizesiz pasaportlarıyla Karadağ’a giremediklerini, 90 günden az kalamadıklarını, ülkeyi terk edip 90 gün daha geri dönmediklerini vb. merak ediyor.
 
(Karadağ oldukça dostane sınır kontrolüne sahip küçük bir ülkedir.)
 
Bu planın akıllıca olmamasının birkaç nedeni var:
 
Resmi politika, 90 günlük turizm döneminin, başlangıcından bu yana 180 gün geçene kadar sıfırlanmamasıdır.
İnsanların bu planı denediğine ve Karadağ hükümetinden resmi uyarı aldığına dair güvenilir raporlar var.
Karadağ’da oturma izni olmadan (yasal olarak) çalışmak mümkün değildir.

İkamete Giden Yol Olarak Karadağ’da Eğitim

Özellikle son on yılda, Karadağ’daki ortaöğretim sonrası kurumlar ders tekliflerini genişletti ve daha fazla uluslararası öğrenci burada eğitim almayı tercih ediyor.
 
Karadağ’ın ikamet programında öğrencilere yönelik bir hüküm bulunmaktadır.
 
Karadağ, yüksek öğretim kurumları yeni programlar ekledikçe öğrencilere giderek daha fazla ikamet olanağı sunuyor.
Karadağ, yüksek öğretim kurumları yeni programlar ekledikçe öğrencilere giderek daha fazla ikamet olanağı sunuyor.
AB’den gelen öğrenciler Karadağ’a normal pasaportlarıyla gelebilir ve daha sonra geldiklerinde kurs sürelerini kapsayan uzun süreli vizeye başvurabilirler. AB üyesi olmayan öğrencilerin Karadağ’a gelmeden önce öğrenci ikametine başvurmaları gerekecek.

İşletme Sahipleri için Karadağ İkametgahı

Karadağ yasalarına göre Karadağ’da şirket kurmak yeterli değil. Bu rotaya gitmek isteyen çoğu kişi, geçici oturma iznine hak kazanmak için şirketlerini kuruyor ve ardından kendilerini yönetici direktör olarak işe alıyor.
 
İyi haber şu ki Karadağ’ın basit bir şirket kurma süreci var. Ve kendi şirketinizin genel müdürü olmak, Karadağ’ın ikamet için istihdam şartlarını karşılıyor.
 
Karadağ’da İkamet Gereksinimleri
 
Karadağ’da ikamet başvurusunda bulunmaya karar verdiğinizde süreç basittir. İşte temel ayrıntılar:
 
Karadağ için geçici oturma izni almanın temel nitelikleri arasında tam zamanlı çalışma, eğitim, aile birleşimi, gelişmiş gayrimenkul sahibi olma ve mevsimlik istihdam yer alıyor.
 
Geçici ikamet izinleri bir yıl süreyle geçerlidir ve sonraki birer yıllık dönemler için yenilenebilir.
 
Karadağ’ı yılda bir aydan fazla bir süreliğine terk etmek istiyorsanız yerel göçmenlik müfettişinize bilgi vermeniz gerekir.
 
Bir restoranda mevsimlik istihdam.
 
Konaklama ve turizm gibi mevsimlik istihdam, Karadağ’da geçici oturma izni almanın bir yöntemidir.
 
Karadağ’da geçici oturma izni almanın bilimsel araştırma, tıbbi tedavi, insani yardım çalışmaları ve uluslararası ünlüler dahil olmak üzere birkaç nedeni daha vardır, ancak bunlar yalnızca çok az sayıda vakada verilmektedir.
 
Ayrıca, gayrimenkul hükmü kapsamında geçici ikamete hak kazanmak için bir ev, apartman dairesi, otel vb. sahibi olmanız gerektiği şartını da unutmayın. İşlenmemiş toprak yeterince iyi değil.

Karadağ’da Geçici İkamet İçin Başvuruda Bulunmanız Gerekenler

Karadağ ikamet başvurunuzun bir parçası olarak göstermeniz gereken oldukça standart bir belge listesi vardır. Bunlar:
 
 • İzin süresi dolmadan geçerli pasaportunuzun bir kopyası
 • Eğitim kanıtı
 • Temiz bir sabıka kaydının kanıtı. Bu, 16 yaşında veya daha büyük olan ve son altı ay içinde verilmiş olması gereken tüm başvuru sahipleri için geçerlidir.
 • Karadağ’daki bir banka hesabına 3.650 € yatırdığınızı gösteren ödeme gücü kanıtı. Veya işvereninizden maaşınızın ayda en az 350 € olduğuna dair kanıt. Aile başvurularında bu sayılar toplam aile üyesi sayısıyla çarpılır.
 • Aile olarak başvuruyorsanız evlilik cüzdanı
 • Küçük çocuklar için doğum belgesi
 • Yaşayacak bir yerinizin olduğunun kanıtı (nepokretnosti’yi listeleyin) ve bunun hem eviniz varsa hem de kiralıyorsanız geçerli olduğunu unutmayın.
 • İstihdam kanıtı gereklilikleri farklı belediyeler arasında farklılık gösterir
 • Bir sağlık sigortası programına kaydolduğunuzun kanıtı
 • Karadağ’da düzenlenmeyen belgelerin (sabıka kaydı raporunuz gibi) lisanslı bir Karadağlı tercüman tarafından tercüme edilmesi gerekecektir.
 
Çalışma iznine başvuruyorsanız oturma izni almanız yaklaşık 20 gün sürecektir. Bir şirket aracılığıyla başvuruyorsanız ekibimiz, şirket kaydını 5 gün içinde, ardından ikamet başvurunuzu maksimum 15 gün içinde gerçekleştirebilir.

Karadağ Daimi Oturma İzinleri

Beş yıl geçici ikamet sahibi olarak kaldıktan sonra Karadağ’da daimi ikamet başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu şu anlama gelir:
 
 • Oturma izniniz beş yıl süreyle geçerlidir ve beş yıllık ek sürelerle yenilenebilir.
 • Pasaport ve oy kullanma hakkı dışında Karadağ vatandaşlarının tüm hakları size veriliyor.
 • Yılda bir aydan fazla Karadağ’dan ayrılma özgürlüğüne sahipsiniz.

Yatla İlgili Meslekler için Karadağ İkametgahı

Bu garip görünebilir, ancak yat sahipleri ve mürettebat üyeleri Karadağ ikamet programında özel olarak tanınmaktadır.
 
Nasıl ki bazı ülkeler kayak veya plaj turizmi endüstrilerinin mevsimlik işgücü akışına ihtiyaç duyduğunu kabul ediyorsa, Karadağ da bunu yatçılık için yapıyor. Yani Karadağ marinalarından herhangi biriyle 90 günden daha uzun süreli anlaşması olan bir yatınız veya mürettebatınız varsa, geçici ikamet başvurusunda bulunabilirsiniz.
 
Diğer geçici oturma izinlerinden farklı olarak bu izin, yılda 90 güne kadar ceza olmadan Karadağ dışında (örneğin denizde) kalmanıza olanak tanır.

Yatırım Yoluyla Karadağ’da Oturma İzni Alma

2018 yazında hükümet, yatırım yoluyla ikamet programı olarak bilinen Karadağ altın vize seçeneğini duyurdu.
 
Bu ikamet yolunun avantajı, aynı zamanda pasaportun da hemen dahil olmasıdır. Bu doğrudan vatandaşlığa (ve aynı zamanda ikamete) geçiş olduğundan, Karadağ vatandaşlığının nasıl alınacağına ilişkin kılavuzda daha ayrıntılı olarak ele alınmaktadır.

Karadağ Vergi Mukimliği Kuralları

Karadağ, Avrupa’nın en cazip vergi sistemlerinden birine sahiptir. Kişisel gelir üzerinden %9-%15 oranında artan oranlı bir vergi alınmaktadır. Şirketler aynı oranda vergi öderler.
 
Karadağ’da vergi ikametine hak kazanmak için oturma iznine sahip olmanız ve ülkede belirli bir takvim yılında 183 gün geçirmeniz gerekir.
 
Bu vergi yükümlülüğünün Karadağ’da 183 gün kaldığınızda otomatik olarak gerçekleştiğini unutmayın. Yani, örneğin ABD vatandaşıysanız ve yılın yarısından fazlasını Karadağ’da çalışarak geçiriyorsanız, hem Karadağ hem de Amerikan hükümetlerine vergi borcunuz olur.
 
Karadağ’ın yaklaşık elli ülkeyle (çoğunlukla AB ülkeleri) çifte vergilendirmeyi önleme anlaşması bulunmaktadır; bu nedenle bu durumun sizin için geçerli olup olmadığını kontrol edin.

Karadağ Oturma İzninizi Alın

 
Karadağ’da insanların ülkede ikamet etmek için kullandıkları basit bir yol var. Koşullar bunu daha uzun bir süreç haline getirebilirken, yatırım yoluyla vatandaşlık programı bunu (çok) daha kısa hale getirebilir. Ancak olağan gidişat şu şekildedir:
 
 • Bir ev satın alın; bir şirket kurdunuz ve kendinizi yönetici direktör yapın; veya tam zamanlı istihdam ayarlayın.
 • Geçici ikamet için başvurun. Karadağ’da beş yıl geçirene kadar bunu yenileyin.
 • Daimi oturma iznine başvurun ve burada beş yıl daha geçirin.
 • Vatandaşlığa başvurun.
 • İkamet başvurusunda bulunmak göz korkutucu bir süreç gibi görünebilir. Size yardımcı olması için yalnızca lisanslı bir danışman kiralayın.

Deneyimli ekibimiz tüm evrak işlerinde yardımcı olacak ve ikamet kartınız elinize geçene kadar sizinle iletişim halinde kalacaktır. Firmanız 5 gün içerisinde tescil edilecek olup, ikamet başvurunuz başvuru tarihinden itibaren maksimum 15 gün içerisinde işleme alınacaktır.

 

Kaynak : https://montenegroguides.co/residence/permit

Karadağ Vatandaşlığı Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Karadağ her yıl 240’tan fazla güneşli güne sahiptir. Coğrafi konum, deniz ve dağlar Karadağ’da çok çeşitli bir iklim yaratmaktadır. Ortalama yaz sıcaklığı 27C, orta kış sıcaklığı ise 16C’dir.

Mart 2002 itibariyle, Karadağ’da tek yasal para birimi Euro’dur.

Resmi dil Karadağca olarak belirtilmiştir.

Evet, Karadağ’da seyahat etmek güvenlidir. Karadağ’ın yüzölçümü 13 812 km2’dir. Ana Yollar iyi durumdadır ve ziyaretçiler araba, taksi, otobüs, tren veya tekne ile seyahat edebilirler. Taksiler havaalanında ve şehirlerin her yerinde mevcuttur.

Karadağ’ın nüfusu yaklaşık 625.000 kişidir.

Evet, sürücü yabancı bir ehliyet kullanabilir. Sürücüler geçerli bir ehliyet taşımalıdır ve pasaport veya kimlik bulundurmaları tavsiye edilir.

Karadağ’daki yabancı yatırımcılar, yasalar tarafından vatandaşlarla eşit muamele görmektedir. Önemli bir kanunlar bütünü yabancı yatırımcıları korumaktadır. Yatırım için AB yasal çerçevesine göre yeniden düzenlenen Yabancı Yatırım Kanunu kapsamında, yabancı yatırımcılar aynı yasal statüye sahiptir ve yerel yatırımcılarla aynı hak ve yükümlülüklere sahiptir.

Karadağ’da iki havalimanı bulunmaktadır. Orta kesimdeki en büyük havaalanı Podgorica’dır ve Tivat havaalanı kıyıda yer almaktadır. Hırvatistan sınırının hemen ötesindeki uluslararası Dubrovnik (HR) havaalanı da Karadağ’ın kıyı bölgesini ziyaret edenler için ortak bir erişim noktasıdır.

Evet, Karadağ’a özel jet ile uçabilirsiniz.

48 saat içerisinde
size döneceğiz