Karadağ’da Emlak

Danışmanlığı

Karadağ, zengin doğal kaynaklarını korurken sürdürülebilir bir turizm portföyü geliştirme yönünde açık stratejik hedefi olan, rekabetçi ve dinamik bir destinasyondur. 2002 yılında Euro para biriminin kabul edilmesinden ve 2006 yılındaki bağımsızlık ilanından bu yana Karadağ, AB üyeliği ve turizmin büyümesine yönelik hedeflerini ısrarla sürdürdü. 2016’dan bu yana NATO üyeliği, yabancı yatırım ilgisinde artışa yol açarak emlak sektörünü benzeri görülmemiş boyutlara taşıdı.

Karadağ’da Emlak

Danışmanlığı

Karadağ, geniş yatırım fırsatları ve devlet teşvikleri sunan yatırımcılar için güvenli bir limandır. Yabancı yatırımcılar için en cazip sektör, düşük arz ve artan lüks turistik konaklama talebi nedeniyle lüks gayrimenkuldür. Ilıman Akdeniz iklimi, çarpıcı doğal manzaraları, kültürel mirası ve Adriyatik Denizi’ne erişimiyle Karadağ, üst düzey kalkınma projeleri için mükemmel bir destinasyondur.
Karadağ hükümeti yabancı yatırımcıları çekmek ve elde tutmak için çok çalışıyor. Karadağ anayasasında özel mülkiyet korunmaktadır ve yabancılar (yatırımcılar dahil) eşit yasal zemine oturtulmaktadır.

Karadağ’da mülk maliyeti ne kadar?
 
Karadağ’ın başkenti Podgorica’da ortalama konut maliyeti yeni binalarda m² başına 1.683 euro, ikincil piyasada ise m² başına 1.150 euro.
 
Kıyı şehirlerindeki gayrimenkullerin m² başına maliyeti ortalama 1.445 Euro’dur. Popüler tatil yerlerinde emlak fiyatları daha yüksektir:
 
Budva’da – m² başına 1.838 €;
Tivat’ta – m² başına 1.870 €;
Kotor’da – m² başına 2 025 €.
Karadağ’da gayrimenkul satın alarak oturma izni almak mümkün müdür?
Evet mümkün. Asgari konut maliyeti yoktur. Yani istediğiniz değerde gayrimenkul satın alabilir ve oturma iznine başvurabilirsiniz.
 
Gayrimenkul satın alarak Karadağ vatandaşlığı almak mümkün mü?

Gayrimenkul yatırımı yoluyla Karadağ vatandaşlığı programı 31 Aralık 2022’de kapatıldı. Artık gayrimenkul satın alarak Karadağ vatandaşlığı elde etmek imkansız.
 
Karadağ’da mülk satın alırken alıcının katlanacağı ek maliyetler nelerdir?

Birincil piyasada bireysel bir mal sahibinden veya ikincil piyasada konut satın alırken, alıcı mülkiyetin devri konusunda %3 oranında vergi öder.
 
Geliştiriciden birincil piyasadan satın alırken bu vergi geliştirici tarafından ödenir.
 
Ayrıca, alıcının noter hizmetleri için 1000-2000 avro (nesneye bağlı olarak) ve mahkeme tercümanı hizmetleri için 50-70 avro tutarında ödeme yapması gerekmektedir.
 
Yıllık mülkiyet vergisi, mülkün kadastro değerinin %0,25 ila 1’i arasında değişmektedir (mülkün konumuna bağlı olarak).
 
Bir mülkü kiralarken, mülk sahibi toplam gelir üzerinden %9 oranında sermaye kazancı vergisi öder.
 
Karadağ’da mülk bakımının maliyeti ne kadardır (elektrik faturalarının miktarı)
Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığında Karadağ’da elektrik faturalarının miktarı düşük. Örneğin, 85 m²’lik bir dairenin kamu hizmetleri aylık ortalama 95 avroya mal oluyor.
 
Elektrik seçilen tarifeye göre ödenir. Sabit oranlı maliyet 4,49 euro cent/kWh, farklılaştırılmış oran – ilk 150 kWh için – 4,84 euro cent/kWh, gece – 2,42 euro cent/kWh.
 
Yabancılar Karadağ’da ipotek alabilir mi?
 
Karadağ bankaları yabancılara ipotek ve kredi verme konusunda oldukça isteksiz. Şu anda sadece Erste Bank yabancılarla çalışmaktadır. Her durumda kredi alabilmeniz için ülkede oturma izninizin olması gerekmektedir.
 
Taksitle gayrimenkul satın almak mümkün mü?
 
Evet, bu mümkündür, ancak yalnızca projenin plan dışı aşamasında doğrudan geliştiriciden gayrimenkul satın almanız durumunda. Ödeme planı geliştirici ile bireysel olarak müzakere edilir. Örneğin Lustica Bay’de peşinat yüzde 15-20, geri kalanı 3 yılda ödeniyor.
 
Bir yabancı Karadağ’da arsa satın alıp kendisine ev yapabilir mi?
 
Evet yapabilirler. Herhangi bir yabancı, bireysel olarak 5.000 m2’ye kadar arsa satın alabilir. 5.000 m2 üzeri arsalar için şirket açıp satın alma yapılması gerekmektedir. Yabancılar için arsa satın alma prosedürü yerli halk için uygulanan prosedürle aynıdır. Karadağ’daki arazi edinimi ve inşaat koşulları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Karadağ Vatandaşlığı Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Karadağ her yıl 240’tan fazla güneşli güne sahiptir. Coğrafi konum, deniz ve dağlar Karadağ’da çok çeşitli bir iklim yaratmaktadır. Ortalama yaz sıcaklığı 27C, orta kış sıcaklığı ise 16C’dir.

Mart 2002 itibariyle, Karadağ’da tek yasal para birimi Euro’dur.

Resmi dil Karadağca olarak belirtilmiştir.

Evet, Karadağ’da seyahat etmek güvenlidir. Karadağ’ın yüzölçümü 13 812 km2’dir. Ana Yollar iyi durumdadır ve ziyaretçiler araba, taksi, otobüs, tren veya tekne ile seyahat edebilirler. Taksiler havaalanında ve şehirlerin her yerinde mevcuttur.

Karadağ’ın nüfusu yaklaşık 625.000 kişidir.

Evet, sürücü yabancı bir ehliyet kullanabilir. Sürücüler geçerli bir ehliyet taşımalıdır ve pasaport veya kimlik bulundurmaları tavsiye edilir.

Karadağ’daki yabancı yatırımcılar, yasalar tarafından vatandaşlarla eşit muamele görmektedir. Önemli bir kanunlar bütünü yabancı yatırımcıları korumaktadır. Yatırım için AB yasal çerçevesine göre yeniden düzenlenen Yabancı Yatırım Kanunu kapsamında, yabancı yatırımcılar aynı yasal statüye sahiptir ve yerel yatırımcılarla aynı hak ve yükümlülüklere sahiptir.

Karadağ’da iki havalimanı bulunmaktadır. Orta kesimdeki en büyük havaalanı Podgorica’dır ve Tivat havaalanı kıyıda yer almaktadır. Hırvatistan sınırının hemen ötesindeki uluslararası Dubrovnik (HR) havaalanı da Karadağ’ın kıyı bölgesini ziyaret edenler için ortak bir erişim noktasıdır.

Evet, Karadağ’a özel jet ile uçabilirsiniz.

48 saat içerisinde
size döneceğiz