Karadağ’da Popüler Rotalar

Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri olan Karadağ’a hoş geldiniz. Akdeniz’in İncisi olarak bilinen bu bölge, Adriyatik Denizi kıyısında, Hırvatistan , Bosna, Sırbistan ve Arnavutluk arasında yer almaktadır .

Denizi mi yoksa dağları mı daha çok sevdiğinize karar veremiyorsanız Karadağ sizin için mükemmel bir yer olabilir. Küçük Karadağ ülkesi doğal güzellikler açısından zengindir ve hem muhteşem plajlara hem de muhteşem dağlara sahiptir.

Perast, Herceg Novi, Bar gibi harika sahil kasabalarını çok seveceksiniz. Restoranlar, şarap imalathaneleri ve eski saraylarla dolu dar sokakları mutlaka sizi büyüleyecektir.

Sonra Lustica Körfezi ve Porto Karadağ gibi yerler var. Burada yatların, özel marinanın ve modern otellerin yer aldığı lüksün ışıltısını hissedebilirsiniz.

Karadağ gece hayatının merkez üssü olan Budva rivierasını ve Avrupa’nın en görkemli destinasyonlarından biri olan ve artık Aman Resorts’un sahibi olduğu özel Sveti Stefan yarımadasını da unutmayın.

Kotor Körfezi’nin büyülü güzelliği sizi büyüleyecek. Avrupa’nın en güneyindeki fiyort olarak bilinir. Kumlu ve çakıllı plajları, Our Lady of the Rocks’ın küçük bir adacığını ve denizden yüksek dağları görebilirsiniz.

 
 

Karadağ’ın dağları nefesinizi kesecek. Sayısız muhteşem manzara, yeşil meralar ve dağ zirveleri buradaki konaklamanızı unutulmaz kılacaktır.

Kuzeydeki milli parklarda yürüyüş parkurlarını, mağaraları ve buzul göllerini keşfedebilirsiniz. Ayrıca dağ nehirleri kanyon geçişi ve rafting maceraları sunar. Karadağ halkının zengin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz birçok ortaçağ manastırı, kilisesi ve kalesi de bulunmaktadır.

Yelken yapmayı seviyorsanız, yakınlardaki Hırvatistan kasabaları Dubrovnik ve Split’e günübirlik gezilere çıkabilirsiniz .

Bu dikkatinizi çekerse kemerlerinizi bağlayın ve bu seyahat rehberini okumaya devam edin.

Durmitor Ulusal Parkı’nı keşfedin

Durmitor Milli Parkı, ülkenin kuzey kesiminde yer alan gerçek anlamda macera dolu bir cennettir. NP Durmitor turu sırasında üssünüz pansiyonların, mağazaların, ambulansın ve otobüs terminalinin bulunduğu küçük bir kasaba olan Zabljak’ta olabilir. Zabljak’tan yürüyüş yapabilir, dağ bisikletine binebilir, rafting yapabilir ve kanyon turlarına katılabilirsiniz.

Durmitor’da inanılmaz manzaralara sahip 200 kilometreden fazla yürüyüş parkuru bulabilirsiniz. Durmitor Dağı’nın en yüksek zirvesi olan Bobotov Kuk’a giden bir yürüyüş yapmanızı öneririz. Ayrıca bir buz mağarasını ziyaret edebilir ve Kara Göl gibi muhteşem buzul göllerini görebilirsiniz.

Bu etkileyici milli park aynı zamanda Tara Nehri’ne ve onun Avrupa’nın en derin kanyonuna da ev sahipliği yapıyor. Tara Nehri kanyonundaki zip-line turu unutulmaz bir maceradır. Durmitor Milli Parkı’nın bir başka harika girişimi de dar kanalları ve dik geçitleriyle Nevidio’da kanyon geçişidir.

Durmitor Milli Parkı, sizi Karadağ’ın Cijevna, Kravice ve Grlja gibi en güzel şelalelerinden bazılarına götürecek çok sayıda bisiklet parkuru sunmaktadır.

Kış aylarında Savin Kuk kayak merkezi, 12 kilometrelik kayak ve snowboard parkurları sayesinde yerel halk ve turistler arasında oldukça popülerdir.

Ostrog Manastırı’nı ziyaret edin

Ostrog manastırı Balkanlar’da en çok ziyaret edilen Ortodoks hac destinasyonudur . 17. yüzyılda Aziz Basil tarafından kurulmuştur. Manastır, Karadağ’ın en büyük iki şehri Podgorica ve Niksic arasındaki dağ kayalıklarına oyulmuştur.

Kompleks aşağı ve yukarı manastırları içermektedir. Arabanızı aşağı manastırın yanındaki otoparka bırakıp neredeyse üç kilometre yürüyerek yukarı manastıra ulaşabilirsiniz.

Orada Sunum Kilisesi’ni ziyaret edebilir ve Aziz Basil’in kalıntılarını görebilirsiniz. Ayrıca tepeden Zeta Vadisi’nin muhteşem manzarasına da sahip olacaksınız.

 

Lovcen Milli Parkı’ndaki Etkileyici Njegos Mozolesi’ne gidin

Petar II Petrovic Njegos, 19. yüzyılda Karadağlı bir hükümdar, piskopos, şair ve filozoftu. Destansı şaheser “Dağ Çelengi”nin yazarı ve Karadağ’ın Osmanlı İmparatorluğu’ndan bağımsızlığının savaşçısı olarak biliniyor.

38 yaşında tüberküloz nedeniyle hayatını kaybetti ve 1.660 metre yüksekliğindeki Lovcen Dağı’nın tepesindeki şapele gömüldü. Bugün dünyanın en yüksek mozolesi burada bulunmaktadır. Njegos’un 28 tonluk heykeli ve beyaz mermer lahitiyle bir mühendislik harikası olarak kabul ediliyor.

Otoparktan mozoleye kadar 400’den fazla basamağı tırmanmanız gerekiyor. Ancak buna değer çünkü tepede Lovcen Dağı, Boka Körfezi ve Adriyatik Denizi’nin nefes kesen manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz.

Kotor Eski Kentini keşfedin

Güzel Kotor Körfezi’nde yer alan Kotor kasabası şüphesiz sizi büyüleyecektir. Karadağ’ın en popüler turistik mekanıdır. Kotor’un kalbi, UNESCO Dünya Mirası Alanı ilan edilen Eski Kent’tir.

Kotor’un tarihi merkezi, 9. yüzyıldan kalma Kotor Kalesi’nin bir parçasıdır. Dar sokaklarda dolaşabilir, birçok meydan, kilise, saray, restoran, galeri ve mağazanın bulunduğu Orta Çağ mimarisinin büyüleyici ortamının keyfini çıkarabilirsiniz.

12. yüzyıldan kalma Aziz Tripun Katedrali gibi en iyi korunmuş kültürel anıtlardan bazılarını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Denizcilik Müzesi, Saat Kulesi ve Napolyon Tiyatrosu. Ayrıca bu kasabanın sunduğu diğer birçok sarayın da keyfini çıkarabilirsiniz.

Formunuz iyiyse, St. John Kalesi (veya San Giovanni) olarak da bilinen Kotor Kalesi’nin tepesine 1.350 basamağı tırmanabilirsiniz. Özellikle yaz aylarında bunun kolay bir yürüyüş olmadığını ve zirveye ulaşmanın bir saatten fazla zaman alabileceğini unutmayın. Ancak bunu yaptığınızda, tüm Kotor Körfezi’nin muhteşem panoramik manzarasıyla ödüllendirileceksiniz.

Mavi Mağaraya Tekne Gezisi Yapın

Mavi Mağara veya Mavi Mağara, Karadağ’ın Adriyatik kıyısındaki en ünlü yerlerden biridir. Lustica yarımadasında bulunur ve yalnızca deniz yoluyla erişilebilir.

Büyüleyici Herceg Novi kasabasında veya Tivat’ta Mavi Mağara tekne turu için rezervasyon yaptırabilir ve oraya deneyimli bir rehber eşliğinde gidebilirsiniz. Mağaranın girişi küçük ama içeri girdiğinizde daha fazla yer var, böylece kristal berraklığındaki sularda yüzebilir veya şnorkelli dalış yapabilirsiniz.

Başlangıç ​​noktanıza bağlı olarak, bazı tekne turları Gospa od Skrpjela veya Our Lady of the Rocks gibi küçük adalarda mola vermeyi içerir. Perast, St. George Adası ve Our Lady of the Rocks’ın yürek burkan efsaneleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca büyüleyici Perast kasabasını tanıyın.

 

En Güzel Plajlarda Rahatlayın

Avrupa’nın en popüler müzik festivallerinden biri olan “Deniz Dansı”nı duydunuz mu? Bu festival her yaz Budva kasabası yakınındaki çakıllı Jaz plajında ​​düzenleniyor. Jaz plajı aynı zamanda su kayağı ve kano için harika bir yer olarak bilinir.

Üç kilometre uzunluğundaki Ada Bojana plajı da Karadağ kıyı şeridindeki bir başka güzel yer. Ulcinj şehrine ve Arnavutluk sınırına yakın bir konumdadır. Ada Bojana plajı uçurtma sörfü başta olmak üzere çeşitli su sporları aktiviteleri için idealdir. Ayrıca yerel yemekler ve taze deniz ürünleri spesiyaliteleri sunan birçok restoran bulabilirsiniz.

Plavi Horizonti (Mavi Ufuklar) plajı, Lustica Körfezi’nin lüks yerleşim yerinin yakınındadır. Yeşilliklerle çevrili bu kumsal, sakin suları çocuklu aileler için idealdir.

Ayrıca Sveti Stefan yarımadasının yakınındaki Queens Plajı’nı, Petrovac Plajı’nı ve Mogren Plajı’nı da ziyaret etmenizi öneririz. Ayrıca Ulcinj kasabası ile Ada Bojana Plajı arasında yer alan Long Beach var.

Büyülü İşkodra Gölü’nü ziyaret edin

Adriyatik Denizi’nden sadece 7 kilometre içeride bulunan İşkodra Gölü Milli Parkı’nda huzurlu bir atmosferin keyfini çıkarabilirsiniz. Karadağ’ın en büyük gölü birçok kuş ve balık türüne ev sahipliği yapıyor. 60 küçük adaya, inanılmaz bitki örtüsüne ve faunaya ve Pavlova Strana gibi eşsiz bakış açılarına sahiptir.

İşkodra Gölü kıyısında bir düzine kilise ve ortaçağ manastırı görebilirsiniz. Ayrıca sevimli balıkçı köyleri ve Murici Plajı gibi güzel plajlar da bulunmaktadır. Ayrıca Virpazar’dan kruvaziyer turuna çıkabilir, sudan kuş izlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Skadar Gölü, Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya yarım saat uzaklıkta olduğundan araba veya toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

 

Porto Karadağ’da rahatlayın

Porto Montenegro, Adriyatik Denizi’ndeki süper yatların ana limanıdır. Karadağ kıyı şeridinde uluslararası havaalanına sahip tek şehir olan Tivat şehrinde bulunmaktadır.

Burası Boka Körfezi’ndeki yüzlerce yat noktası, lüks sahil daireleri, restoranlar, kafeler ve mağazalarla dolu yeni bir turizm merkezidir. Bu kompleks öncelikle varlıklı misafirler için oluşturulmuş olsa da, restoranlardaki fiyatlar çok pahalı olmadığından liman ve lüks yat manzarası eşliğinde öğle yemeği yiyebilirsiniz.

Akşamları sahil boyunca uzanan gezinti yolunda yürüyüş yapın ve Adriyatik’teki en güzel marinanın rahat atmosferinin keyfini çıkarın.

Olağanüstü Yürüyüş Rotalarını Keşfedin

Karadağ’ın kuzeydoğu kısmı yürüyüşçüler için bir cennettir. Harika yürüyüşler sunan, birbirinden çok uzak olmayan birkaç dağ var. Bunlar arasında güzel Komovi üzerinden Bjelasica ve adı “Lanetli Dağlar” olarak tercüme edilen korkutucu Prokletije dağları yer alıyor. Bu dağların zirveleri deniz seviyesinden 2.000-2.500 metre yüksekliğe ulaşır.

Yürüyüş parkurlarının yanı sıra yüzlerce kilometrelik dağ bisikleti parkurlarını da bulacaksınız. Üstelik etrafınızda olağanüstü gözetleme noktaları olacak.

Biograd Gölü ve Hrid Gölü, Biogradska Gora Milli Parkı’nda mutlaka görülmesi gereken iki yer. Her iki buzul gölü de muhteşem ormanların arasında yer alır ve üzerlerinde dağ zirveleri bulunur. Ayrıca Ali Paşa kaplıcalarını ve turkuaz renkli derin girdap Oko skakavice’yi de ziyaret etmenizi öneririz.

 

Lipa Mağarasında Yeraltı Macerasını Yaşayın

Lipa Mağarası, benzersiz speleothemler, çarpıcı salonlar ve galerilerle 2,5 km uzunluğunda bir kanal sistemine sahiptir. Karadağ’ın eski kraliyet başkenti olarak bilinen küçük bir kasaba olan Cetinje’ye sadece 5 km uzaklıkta yer almaktadır.

Bir saatlik organize tur sırasında rehberler size mağarayla ilgili ilginç hikayeler anlatacak. Küçük bir turist treniyle mağaraya girecek, ardından tura yürüyerek devam edeceksiniz. Mağarada sıcaklık tüm yıl boyunca 10 santigrat derece civarındadır, bu nedenle ceket getirmeyi unutmayın.

Yerel şarap imalathaneleri genellikle bu mağaranın iç kısmında şarap tanıtımları düzenlemektedir. Yani bu aynı zamanda en iyi Karadağ şaraplarını tatmak için de mükemmel bir fırsat olabilir.

 

Karadağ Vatandaşlığı Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Karadağ her yıl 240’tan fazla güneşli güne sahiptir. Coğrafi konum, deniz ve dağlar Karadağ’da çok çeşitli bir iklim yaratmaktadır. Ortalama yaz sıcaklığı 27C, orta kış sıcaklığı ise 16C’dir.

Mart 2002 itibariyle, Karadağ’da tek yasal para birimi Euro’dur.

Resmi dil Karadağca olarak belirtilmiştir.

Evet, Karadağ’da seyahat etmek güvenlidir. Karadağ’ın yüzölçümü 13 812 km2’dir. Ana Yollar iyi durumdadır ve ziyaretçiler araba, taksi, otobüs, tren veya tekne ile seyahat edebilirler. Taksiler havaalanında ve şehirlerin her yerinde mevcuttur.

Karadağ’ın nüfusu yaklaşık 625.000 kişidir.

Evet, sürücü yabancı bir ehliyet kullanabilir. Sürücüler geçerli bir ehliyet taşımalıdır ve pasaport veya kimlik bulundurmaları tavsiye edilir.

Karadağ’daki yabancı yatırımcılar, yasalar tarafından vatandaşlarla eşit muamele görmektedir. Önemli bir kanunlar bütünü yabancı yatırımcıları korumaktadır. Yatırım için AB yasal çerçevesine göre yeniden düzenlenen Yabancı Yatırım Kanunu kapsamında, yabancı yatırımcılar aynı yasal statüye sahiptir ve yerel yatırımcılarla aynı hak ve yükümlülüklere sahiptir.

Karadağ’da iki havalimanı bulunmaktadır. Orta kesimdeki en büyük havaalanı Podgorica’dır ve Tivat havaalanı kıyıda yer almaktadır. Hırvatistan sınırının hemen ötesindeki uluslararası Dubrovnik (HR) havaalanı da Karadağ’ın kıyı bölgesini ziyaret edenler için ortak bir erişim noktasıdır.

Evet, Karadağ’a özel jet ile uçabilirsiniz.

48 saat içerisinde
size döneceğiz