Karadağ’da yapılacak ne var?

Karadağ küçük olabilir, ancak bu muhteşem ülke çok sayıda doğal ve insan yapımı harikaya sahiptir. Dünyanın hiçbir yerinde bu kadar küçük bir alanda bu kadar çok çeşitliliğe sahip bir ülke bulamazsınız. Dağlık hinterlandında derin kanyonlar, fışkıran nehirler, buzul gölleri ve macera aktiviteleri için popüler olan ilkel ormanlar yer almaktadır. Yılan gibi kıvrılan sahil, UNESCO tarafından korunan Kotor Körfezi’ndeki saraylarla süslü Perast’tan gösterişli bir süper yat marinası olan Tivat’a kadar ışıltılı limanlara ev sahipliği yapmaktadır.
Resimli kitaplardaki mükemmel tarihi kasabalara ev sahipliği yapar; ılık, berrak suların desteklediği güzel plajlar
Adriyatik Denizi; sarp tepeler; Lovcen ve Durmitor dağlarının zirveleri. Skadar Gölü Balkanların en büyük gölüdür ve milli park olarak belirlenmiştir. Biogradska Gora’nın ilkel ormanı ülkenin ortasında, Karadağ’ın modern kayak merkezlerinin bulunduğu Bjelasica Dağı’nda yer almaktadır. Durmitor, UNESCO koruması altındaki bir başka milli parktır ve burada bir başka kayak merkezi bulunmaktadır. Ayrıca UNESCO koruması altında Tara Nehri ve kanyonu da bulunmaktadır. Prokletije’nin güzel milli parkı da cazibe merkezlerinden biridir. Karadağ, heyecan verici bir macera, aktivite ve açık hava turizmi için müthiş fırsatlar sunuyor.

Açık Hava Etkinlikleri

 Karadağ’da açık hava etkinlikleri kıyı ve dağ olmak üzere iki çeşittir. Her iki bölgede de yürüyüş ve trek turları ve bisiklet, beyaz su raftingi, Boka Körfezi veya Karadağ nehirleri ve göllerinde kano, binicilik, balıkçılık, dalış, yelken, büyük av balıkçılığı, ATV safari, jeep safari, kaya tırmanışı, bisiklet, fotoğraf ve gezi turu, yelken, rafting, yamaç paraşütü, uçurtma sörfü, mağaracılık, kayak, kuş gözlemciliği, kanyon geçişi, yürüyüş, dağcılık ve daha pek çok şey – seçim size kalmış.

Karadağ Vatandaşlığı Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Karadağ her yıl 240’tan fazla güneşli güne sahiptir. Coğrafi konum, deniz ve dağlar Karadağ’da çok çeşitli bir iklim yaratmaktadır. Ortalama yaz sıcaklığı 27C, orta kış sıcaklığı ise 16C’dir.

Mart 2002 itibariyle, Karadağ’da tek yasal para birimi Euro’dur.

Resmi dil Karadağca olarak belirtilmiştir.

Evet, Karadağ’da seyahat etmek güvenlidir. Karadağ’ın yüzölçümü 13 812 km2’dir. Ana Yollar iyi durumdadır ve ziyaretçiler araba, taksi, otobüs, tren veya tekne ile seyahat edebilirler. Taksiler havaalanında ve şehirlerin her yerinde mevcuttur.

Karadağ’ın nüfusu yaklaşık 625.000 kişidir.

Evet, sürücü yabancı bir ehliyet kullanabilir. Sürücüler geçerli bir ehliyet taşımalıdır ve pasaport veya kimlik bulundurmaları tavsiye edilir.

Karadağ’daki yabancı yatırımcılar, yasalar tarafından vatandaşlarla eşit muamele görmektedir. Önemli bir kanunlar bütünü yabancı yatırımcıları korumaktadır. Yatırım için AB yasal çerçevesine göre yeniden düzenlenen Yabancı Yatırım Kanunu kapsamında, yabancı yatırımcılar aynı yasal statüye sahiptir ve yerel yatırımcılarla aynı hak ve yükümlülüklere sahiptir.

Karadağ’da iki havalimanı bulunmaktadır. Orta kesimdeki en büyük havaalanı Podgorica’dır ve Tivat havaalanı kıyıda yer almaktadır. Hırvatistan sınırının hemen ötesindeki uluslararası Dubrovnik (HR) havaalanı da Karadağ’ın kıyı bölgesini ziyaret edenler için ortak bir erişim noktasıdır.

Evet, Karadağ’a özel jet ile uçabilirsiniz.

48 saat içerisinde
size döneceğiz