Karadağ’da Arsa

Danışmanlığı

Karadağ emlak piyasasında Kovid-19 salgınının ilk dalgasının ardından ilginç bir trend yaşandı: Ev ve ev inşa etmek için arsa talepleri iki katına çıktı! Kovid-19’dan önce konut arayan müşterilerin yüzde 95’i apartman daireleriyle ilgileniyordu; yalnızca %5’i ev veya inşa etmek için arsa arıyordu. Ancak Mayıs ayında piyasanın yeniden canlanmasının ardından talepler yüzde 50/50 oldu.
 
Burada arsa satın alma ve ev inşa etme sürecindeki en önemli adımlarda size rehberlik edeceğiz.

Karadağ’da Arsa

Danışmanlığı

Not: Yabancı kişilerin Karadağ’da mülk satın alması konusunda, yabancı kişilerin tarım arazisi edinmesine ilişkin sınırlamalar da dahil olmak üzere birkaç sınırlama getiren Mülkiyet Hakları Kanunu tarafından düzenlenen kısıtlamalar dışında herhangi bir yasal kısıtlama yoktur (ancak sözleşmenin konusu ise) Mülkiyet 5000 m2’nin altında tarım arazisi üzerinde ise, satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz). Ancak tarım arazisi olması durumunda bile şirket kurup, şirket aracılığıyla araziyi satın alabilirsiniz. Ayrıca, İstikrar ve Ortaklık Anlaşması’nın imzalanmasıyla Karadağ, kendi topraklarında gayrimenkul edinen AB vatandaşlarına ulusal bir muamele tanıdı.

Birinci Adım: Araziyi Bulmak

Karadağ’da mülk satın alma deneyiminiz yoksa güvenilir bir satış danışmanına sahip olmak çok önemlidir. Yerel şehirleşme planları hakkında size tavsiyelerde bulunması, tapuların doğru olup olmadığını kontrol etmesi, arazinin müsait olup olmadığını kadastroya kontrol etmesi vb. gerekir. Bir arazi satın almanın, bir arazi satın almaktan biraz daha karmaşık olduğunun farkında olmalısınız. apartman. Keskin dönüşlerin olmadığı durumlarda ilave bir dikkat gerektirir. Zaman ayırmanız ve sürece dahil olmanız gerekir. Bu nedenle doğru ilçe/ilçe/mahalleyi öğrendikten sonra acentanızın o bölgedeki şehirleşme planlarının geçerli olup olmadığını kontrol etmesi gerekir.

İkinci Adım: Araziyi buldunuz – Şimdi ne olacak?

Mükemmel bir arazi mi buldunuz? Tebrikler! Artık doğru belgelere ihtiyacınız var: temiz bir mülk tapusu, geçerli kentsel-teknik koşullar (UTC) ve hatta bir geometri. Ağır silahları da getirmenin zamanı geldi; belgeleri bir kez daha kontrol etmesi için bir avukatı dahil edin (acentenize güvenmediğiniz için değil, size resmi durum tespiti yapacak bir profesyonele ihtiyaç duyduğunuz için). Ayrıca bir mimar/mühendise arazi hakkındaki fikrini söylemesi için danışmalısınız; manzarayı beğenip beğenmediğinden ziyade, nesneye nasıl uyum sağlayacağı ve o arazinin hayal ettiğiniz ev için uygun olup olmadığı konusunda tavsiyelerde bulunması için. Bunu yapabilmek için mimar bir geometri analizi ve UT gerekliliklerini isteyecektir.

Üçüncü Adım: Arazinin Satın Alınması

Doğru mülkü bulduğunuzdan ve tüm güvenceleri aldığınızdan emin olduktan sonra acentenizden noterden randevu almasını isteyebilirsiniz. İşlem basittir ve her şey birkaç saat içinde yapılacaktır. Noter ücretlerini ve %3 transfer ücretini ödeyeceksiniz. Birkaç hafta içinde adınızı arazinin sahibi olarak tescil ettireceksiniz.

Dördüncü Adım: Tasarım

Arazinizi ve geçerli kentsel-teknik koşulları (UTC) edindikten sonra mimarla birlikte tasarım üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Kültürel açıdan hassas ya da UNESCO koruması altındaki alanlarda bir şeyler yapmayı planlıyorsanız yanınızda bu konuda deneyimli biri olduğundan ve geçmişte benzer projeler yaptığından emin olun. Yurt dışında eğitim almış, İngilizce konuşan kişilerin bulunduğu stüdyolar oldukça fazla olduğundan mimarlarla iletişimde sorun yaşamazsınız. Yeni Mekansal Planlama Kanunu ile idari görevlerin çoğu, teknik dokümantasyonun tasarımını ve revizyonunu yapan firmaların omuzlarına yüklenmiştir. Bu, yerel makamlar, çeşitli idari ofisler vb. ile hiçbir bağlantınızın olmayacağı anlamına gelir. Bu aynı zamanda, idari sularda sorunsuz bir şekilde dolaşabilen ve yerel ve ulusal düzenlemelere tamamen aşina olanları seçmeniz gerektiği anlamına da gelir.

Beşinci Adım: İnşa Süreci

İnşaat süreci birkaç aşamadan oluşur: işlerin bildirilmesi, ana yüklenicinin seçimi, mühendislik denetiminin seçimi, sözleşme, işlerin başlatılması, kaba yapısal inşaat işleri, MEP kurulum işleri, inşaat el sanatları. Metrajlı detaylı bir tasarıma sahip olduğunuzda inşaat firmalarından teklif isteyebilirsiniz. Anahtar teslimi şirketler var ya da farklı inşaat bölümleri için farklı şirketleri işe alacak bir proje yönetim şirketini seçebilirsiniz.
Bina fiyatları, m2 başına 500 €’dan (iyi ama standart kalite için) bütçenizin neye izin verdiğine kadar değişmektedir. Her şey kaliteye, ödeme şekline, işin inceliğine bağlı.

Altıncı Adım: Mülk Kaydı

Bu, yapıdaki çalışmalar tamamlandıktan sonra yapmanız gereken bir şeydir. Lisanslı bir ekspertiz kuruluşunun mülkü ölçmesi ve Karadağ Emlak Kadastrosuna bir rapor sunması gerekir.
Kayıt işlemine ilişkin maliyetler şunlardır:
• Araştırma ücreti – 0,70 € – 1,50 €/m2 (net alan)
• Kayıt talebinin doldurulması – 35 € – 70 €
• Mülk tapusunun alınması – parça başına 12 €

Yedinci Adım: Devir Teslim

Devir teslim için son tarih, Nihai Mühendislik Denetleme Raporunun teslim tarihinden itibaren 60 gündür. Yapının gayrimenkul kadastrosuna tescili yapılmadan yapının kullanımına izin verilmemektedir.

Sekizinci Adım: Kullan ya da sat

Yeni mülkünüzün tadını çıkarın! Ekstra kar elde edeceğinizi düşünüyorsanız satabilir veya kiralama seçeneklerini acentanıza danışabilirsiniz. Mülkünüzü Podgorica’da inşa ettiyseniz, bazı uzun vadeli kiralama seçenekleri vardır ve evler her zaman talep görmektedir. Güneye yatırım yaptıysanız kısa süreli kiralamalar en iyi seçenektir. Bu durumda, bunu sizin yerinize yönetecek birine ihtiyacınız olacak ve bakım masraflarının ve tatilinizin karşılanacağından emin olabilirsiniz.
 
NOT: Bunun tüm sürecin yalnızca kaba bir özeti olduğunu unutmayın. Size özel durumunuza ilişkin ayrıntılı bilgi sağlamak ve tüm süreç boyunca size destek sağlamak için her zaman emlak uzmanlarımızdan birine danışmanızı öneririz.
 

İlan Bilgileri

m² : 1183 + 273 + 273 m2

Adres

Satılık Arsa

Bilgiler

 

Bu örnek satış ilanı hakkında detaylı bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız. Fotoğraflar Ordis doo lisansı altındadır.

Karadağ Vatandaşlığı Hakkında
Sıkça Sorulan Sorular

Karadağ her yıl 240’tan fazla güneşli güne sahiptir. Coğrafi konum, deniz ve dağlar Karadağ’da çok çeşitli bir iklim yaratmaktadır. Ortalama yaz sıcaklığı 27C, orta kış sıcaklığı ise 16C’dir.

Mart 2002 itibariyle, Karadağ’da tek yasal para birimi Euro’dur.

Resmi dil Karadağca olarak belirtilmiştir.

Evet, Karadağ’da seyahat etmek güvenlidir. Karadağ’ın yüzölçümü 13 812 km2’dir. Ana Yollar iyi durumdadır ve ziyaretçiler araba, taksi, otobüs, tren veya tekne ile seyahat edebilirler. Taksiler havaalanında ve şehirlerin her yerinde mevcuttur.

Karadağ’ın nüfusu yaklaşık 625.000 kişidir.

Evet, sürücü yabancı bir ehliyet kullanabilir. Sürücüler geçerli bir ehliyet taşımalıdır ve pasaport veya kimlik bulundurmaları tavsiye edilir.

Karadağ’daki yabancı yatırımcılar, yasalar tarafından vatandaşlarla eşit muamele görmektedir. Önemli bir kanunlar bütünü yabancı yatırımcıları korumaktadır. Yatırım için AB yasal çerçevesine göre yeniden düzenlenen Yabancı Yatırım Kanunu kapsamında, yabancı yatırımcılar aynı yasal statüye sahiptir ve yerel yatırımcılarla aynı hak ve yükümlülüklere sahiptir.

Karadağ’da iki havalimanı bulunmaktadır. Orta kesimdeki en büyük havaalanı Podgorica’dır ve Tivat havaalanı kıyıda yer almaktadır. Hırvatistan sınırının hemen ötesindeki uluslararası Dubrovnik (HR) havaalanı da Karadağ’ın kıyı bölgesini ziyaret edenler için ortak bir erişim noktasıdır.

Evet, Karadağ’a özel jet ile uçabilirsiniz.

48 saat içerisinde
size döneceğiz